--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
 

MAMOGRAFİ

Mamografi memenin röntgen filminin çekilerek memedeki kanser bulgularının saptanmasıdır. En önemli özelliği çok ince ve hassas bir teknik oluşudur. Filmi çeken cihazın niteliği, kullanılan filmin teknik özellikleri, filmin banyosunun uygun şartlarda yapılması ve filmi değerlendiren hekimin bilgisi büyük önem taşır.

Başvurduğunuz hekim tarafından muayene edildikten sonra teşhis için bazı ek tetkikler gerekebilir. Meme için yapılan ek tetkiklerin başında mamografi gelmektedir. 40 yaş üzerindeki tüm kadınlarda meme ile yakınması olsun veya olmasın her yıl mamografi çekilmesi gerekmektedir. Meme kanseri toplu taramalarında en geçerli yöntem olarak kabul edilmektedir.

Memenin 2 tabaka arasında sıkıştırılması ile çekilen mamografi, kadınlar arasında çok ağrılı bir yöntem olarak bilinir. Doğru ve tecrübeli bir radyoloji teknisyeni tarafından çekilen mamografinin, hiçbir zaman dayanılmayacak kadar ağrılı olmaması gerekir. Mamografi çeken teknisyenin bilgili ve tecrübeli olması çekilen mamografinin kalitesi açısından da büyük önem taşır.

40 yaş altında özel bir neden olmadıkça mamografi çekilmez. Bunun sebebi genç kadınlarda meme dokusunun yoğun olması nedeni ile yeterli bilgi vermemesidir. Sadece 35 yaşta 1 kez, mamografi çekilmesi önerilebilir. Bunun sebebi, daha ilerideki yıllarda bir sorun ile karşılaşıldığında, elde kıyaslanabilecek bir mamografinin bulunmasının sorunun çözümünü kolaylaştırmasıdır.

MEME ULTRASONOGRAFİSİ

Meme dokusunun yoğun olduğu durumlarda ve genç hastalarda mamografiye ek olarak meme ultrasonu çekilir. Ultrason, gönderilen ses dalgalarının yansıması ile elde edilen görüntü yöntemidir. Özellikle genç kadınlarda en sık kullanılan görüntüleme yöntemidir. Kullanılan ultrason cihazının meme için özel uçlarının olması gerekir, diğer organlarda kullanılan uçlar ile meme dokusu görüntülenemez.

Doppler bir ultrason yöntemidir ve ultrason cihazının ek özelliğidir. Doppler ile memede saptanan kitlenin kan dolaşımı ölçülür. Bir kitlede kan dolaşımının artması, kitlenin kanser olma olasılığını artırmaktadır. Bu nedenle meme ultrason cihazının doppler özelliği taşıması teşhis açısından önem taşımaktadır.

 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Aslı Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANA SAYFA  -  HAKKIMIZDA  -  DOKTORUMUZ  -  BİZE ULAŞIN  -  SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : asli@asliakbilen.com